پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ برابر با Friday, 21 September , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 7794
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳ شهریور ۱۳۹۴
 •   

  سفارش مهم امام جواد(ع) خصوصا به تجار/این چهار گروه منتظر اجابت دعایشان نباشند!

  ۱۸ دی/ در تعالیم دین مبین اسلام یکی از مسائل حائز اهمیت برنامه ریزی و آینده نگری است. قرآن کریم بارها مسلمانان را به عاقبت اندیشی سفارش می نماید. تدبیر امور لازمه مدیریت انسان در همه مسائل است اعم از فردی و اجتماعی؛ انسان تنها در سایه این موضوع می تواند به کامیابی و موفقیت […]

  ۱۸ دی/ در تعالیم دین مبین اسلام یکی از مسائل حائز اهمیت برنامه ریزی و آینده نگری است. قرآن کریم بارها مسلمانان را به عاقبت اندیشی سفارش می نماید. تدبیر امور لازمه مدیریت انسان در همه مسائل است اعم از فردی و اجتماعی؛ انسان تنها در سایه این موضوع می تواند به کامیابی و موفقیت برسد. در انتخاب دوست، شریک، همسر، شغل، محل سکونت و غیره یکی از مسائل مهم عاقبت اندیشی و توجه به جوانب کار است.
  لازمه عاقبت اندیشی نیز مشورت با خردمندان و همچنین آزمودن و تجربه کردن یا بهره مندی از تحربه دیگران است. این موضوع خصوصا در تجارت و انتخاب شریک و طرف معامله و مسائلی از این دست حائز اهمیت دوچندان است حال آنکه ما معمولا کمتر به این امور توجه می کنیم و وقتی به مشکل بر می خوریم تازه می گوییم ای کاش…!
  در همین رابطه روایت زیبایی از حضرت جوادالائمه (ع) نقل شده است. حضرت می فرمایند:
  «مَنِ انقَادَ إلَى الطُّمأ نينَةِ قَبلَ الخُبَرةِ فَقَد عَرَضَ نَفسَهُ لِلهَلَكَةِ و العاقِبَةِ المُتعِبَةِ.»
  «هر كه پيش از آزمودن به كسى اطمينان كند خود را در معرض هلاكت و فرجامى رنج آور قرار داده است.» (بحارالانوار، ج ۷۸، ۳۶۴)
  سه نکته:
  * مسبّب مشکلات بی تدبیری ماست

  دین اسلام در همه ابعاد برای ما راه را نشان داده و با عمل به آن می توان حتی در زندگی دنیوی نیز موفق و سربلند بود. در آیه آیه ۱۶۵ سوره آل عمران می خوانیم: «آيا هنگامی که آسيبی به شما رسيد که شما خود دو چند آن رسانده بوديد، گفتيد: اين آسيب از کجا رسيد؟ بگو: از جانب خودتان هر آينه خدا بر هر چيزی تواناست.» آری، آسیب ها و مشکلات از خود ماست نه از جای دیگر. اگر به تعالیم دینی به دقت توجه کنیم بسیاری مشکلات زندگی مرتفع خواهند شد.

  ** چهار گروهی که دعایشان اجابت نمی شود

  در روایتی از امام صادق (ع) چنین نقل شده است که حضرت فرمود دعای چهار گروه هرگز مستجاب نمی شود.

  اول مردی که در خانه بنشيند و بگويد، خدايا! به من روزی بده. خداوند به او می گويد: مگر به تو دستور ندادم که دنبال آن برو و در طلبش باش؟
  دوم مردي که زنی در خانه دارد [و از او به تنگ آمده است] و دعا کند که خدايا! مرا از شر اين زن آسوده کن! خداوند به او می گويد: مگر طلاق او در اختيار تو نيست؟!
  سوم مردی که مالی دارد و آن را تباه سازد و بيهوده خرج کند، آنگاه بگويد: خدايا! به من روزی بده! خدا به او می گويد: آيا من به تو دستور ندادم که در خرج کردن ميانه رو باش و مالت را تباه نکن؟
  و چهارم مردی که مالی دارد و بدون شاهد و سند آن را قرض دهد [و بدهکار، مالش را به او پس ندهد و آن مرد پيوسته به درگاه خدا دعا کند] خدا به او می گويد: مگر من به تو دستور ندادم که بی شاهد و سند قرض نده؟! (بحارالانوار، ج ۹۳، ص ۳۶۰)

  *** درس امام به فرزندش
  حتی در روایات آمده که وقتی شریک اسماعیل فرزند امام صادق (ع) سر او کلاه گذاشت و او برای حل مشکل و بازگشت پولش کنار خانه خدا دعا می کرد حضرت فرمودند دعایت مستجاب نمی شود و خدا هم هیچ عوضی در برابر پولت به تو نمی دهد!  گفت چرا؟ حضرت فرمود برای اینکه در انتخاب شریک دقت نکردی و با فردی شریک شدی شدی که شارب الخمر بود. گفت نمی دانستم. فرمود: تو نمی دانستی، به مومنین اطمینان می کردی و از آنها می پرسیدی. این روایات بدین معناست که انسان باید در کار تجارت و کسب، انتخاب شریک و امور دیگر آینده نگر و اهل مشورت باشد و در غیر این صورت خداوند به او کمکی نخواهد کرد زیرا مسبّب مشکلات مطابق آیه فوق خود اوست!

  منبع: تراز

  Print Friendly


  نظرات