پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با Friday, 19 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 7491
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۲۵ تیر ۱۳۹۴
 •   

  “جشن” یا “عزای” هسته ای؟!

  به همان اندازه که به دشمن "اعتماد" کردن مذموم است، بی اعتماد بودن به "تیم دیپلماتیک" هم دور از انصاف است.

  بالاخره بعد ازکشمکش های دیپلماتیک ۱۲ساله، یعنی۸ سال مقاومت دیپلماتیک و۲ سال مصالحه دیپلماتیک ایران اسلامی وغرب به یک توافقی دست پیدا کردند.

  نکاتی که باید در این شرایط حساس راهبردی در نظر داشت به صورت خلاصه می تواند این باشد:

  ۱) نکات راهبردی پیرامون “توافق هسته ای

  - به همان اندازه که به دشمن “اعتماد” کردن مذموم است، بی اعتماد بودن به “تیم دیپلماتیک” هم دور از انصاف است، چرا که این بندگان خدا و فرزندان انقلاب زحمات فراوانی کشیدند و باید دست آن ها را به گرمی فشرد، اما درست است که تیم هسته ای این معامله دیپلماتیک را تا این مرحله هدایت کردند اما اصحاب اصلی این معامله “ملت و شهدای هسته ای و دانشمندان متعلق به این ملت هستند که باید به این شجره با کفایت مقاوم تبریک گفت وتبریک، نه بدلیل توافق که هنوز در مرحله “امضای” آن هستیم و مراحل مهم هنوز ازراه نرسیده است، بلکه باید به آن ها وبه “امام فقیه”و رهبری معظم این انقلاب جهانی، این ملت بزرگ بدلیل “مقاومت تکنولژیک” بیش از یک دهه ای و”مقاومت ایدئولژیک” بیش از سه دهه ای تبریک گفت.

  - قطع یقین اگر آمریکا وغرب جنایتکار “می توانستند، حتما برخوردی را که با یمن، عراق، افغانستان و سوریه کردند با ایران، همان کار را می کردند، اما چون فاقد توانایی راهبردی این مسیر پرخطرهستند وادار به “مذاکره” با ایران شدند و این یعنی “تسلیم” آمریکا و آمدن آمریکا از زیر میز به روی میز مذاکرات هست.

  - نقش تیم هسته ای با همه توانایی آن ها مانند یک فردی است که واسطه یک معامله می شود و اما  ثمن و مثمن معامله یعنی پولی که برای انجام معامله باید پرداخت می شد، توسط تیم دیپلماتیک قبلی و دانشمندان مقاوم هسته ای تهیه شد وگرنه هیچ معامله ای با دست خالی شکل نمی گیرد و هیچ وقت صدور چک بلامحل، معامله ای را به سرانجام نمی رساند بنابراین “محل” این چک دیپلماتیک، دستاوردهای هسته ای دانشمندان و تیم مقاوم دیپلماتیک قبلی است که عدد سانتریفیوژها را از ۳ به ۱۹هزار و عدد سایت ها را از ۱ به  پ۴ وعدد غنی سازی را ازخلاء(ازصفر) به ۲۰% و ذخایر اورانیوم را از صفر به ۷ تن و… رساند تا چک صادره ازناحیه تیم دیپلماتیک دولت۱۱ برگشت نخورد که نخورد ونمی خورد.

  ۲) اما نکات تاکتیکی دراین شرایط مهم:

  - در این شرایط حساس مهمترین کار حفظ “وحدت ملی” است چرا که دشمن در مرحله “قبل ازتوافق” نتوانستد در کشور دو قطبی شوم “موافقان و مخالفان” را راه اندازی کنند و”دوئل ملی” را درکشور کلید بزنند و این هدف را به مرحله بعد از توافق یا مراحل بعد از توافق شیفت بدهند، بزرگترین تخریب درحوزه امنیت ملی، تخریب سانتریفیوژ نیست بلکه تخریب وحدت ملی است.

  - نباید فرصت مذاکرات تبدیل به تهدید ملی شود، پلمپ و تعلیق وحدت ملی از اهداف فراهسته ای مذاکرات هسته ای از ناحیه آمریکا و کوتوله های اروپایی آنست.

  - و بزرگترین آسیب به “وحدت ملی” میتونه از دو گروه سربزنه، گروه اول اون هایی که بدنبال “جشن هسته ای” هستند، گروه دوم اونهایی هستند که به دنبال “عزای هسته ای” هستند، بنابراین نباید به عروسی و نه به عزای هسته ای رفت و در “دام ” دوقطبی شدن کشور که از اهداف فراهسته ای دشمن در داخل یعنی جریان فتنه و خارج هست، گرفتار شد.

  - باید منتظر ماند تا ببینیم آیا دشمن به تعهداتش در مرحله مهم “اجرای توافق” عمل می کند یا خیر؛ چرا که “بدعهدی” و عهد شکنی در مرحله “امضای توافق” نیست بلکه در مرحله “اجرای توافق” هست و در واقع “دلواپسی ها در مرحله “اجرای” هر توافقی است نه مرحله قولنامه در یک بنگاه معاملاتی دیپلماتیک.

  - سوزان مالونی از موسسه بروکینگز معتقد است کنگره آمریکا در نهایت نمی تواند «یک توافق چندجانبه را نقش زمین کند. وی معتقد است سر و صدا درباره این توافق بیشتر به خاطر جنبه تبلیغاتی قضیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا است ،این تحلیلگر معتقد است جایی که قانونگذاران آمریکایی می توانند دردسر ساز باشند مرحله بعد از تایید است یعنی مرحله اجرایی کردن توافق.

  - جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به این جنبه از مسئله اشاره کرد و گفت: «ما الان به سمت مرحله جدید حرکت می کنیم مرحله ای که به همان اندازه مهم است و در عمل احتمالا به همان اندازه نیز دشوار باشد و آن مرحله “اجرای توافق” است.

   -کری نیز گفت به هیچ وجه تصور نمی کند که “کار دشوار به پایان رسیده باشد .در نهایت حیات یا مرگ این توافق بستگی به این مسئله دارد که آیا رهبران دو طرف به تعهدات خود وفادار هستند و آن را اجرا می کنند یا نه”..

  - بنابراین در یک فضای آرام باید چشم ها را تیز کرد و دشمن را در مرحله “اجرای تعهدات” بعد از “امضای تعهدات” زیر نظر داشت.

  - توافق خوب در مرحله “امضا” می تواند با بدعهدی وعهدشکنی در مرحله “اجرا” تبدیل به یک توافق بد شود.

  - نباید به امید یک توافق آن هم با یک جریان جنایتکار و گانگستر جهانی، اقتصاد مقاومتی را از “اولویت” کشورخارج کنیم چرا که بزرگترین آفت و حتی بزرگترین هدف فرامذاکراتی دشمن اینست که اقتصاد مقاومتی را از اولویت درحوزه اقتصاد کشور خارج کند بنابراین در این شرایط باید با شیب سریعتری از نفت فاصله بگیریم و اقتصاد تولید محور پویا و درون زا را ترتیب بدهیم.

  - کینه و خشم انقلابی ملت شریف و بویژه جوانان غیور ایران اسلامی باید در سینه حفظ شود، چرا که در دو طرف این توافق دیپلماتیک، یک طرف یعنی ایران اسلامی از بخشی از “حقوق” ملی خود در حوزه علمی و تکنولژیک صرف نظر می کند و از طرف دیگر طرف غربی از بخشی از “ظلم” و ستم ناجوانمردانه تحریمی و تهدیدی و تروریستی خود (بنادارد) صرف نظر کند، یعنی از “حق” بگذریم تا از “ظلم” دست بردارد، بنابراین ایران اسلامی باید درعین حالی که قدردان دیپلمات های جوانمرد خود باشد که الحمدلله هست، نباید پایکوبی کند، چرا که جشن و شادی در این مرحله می تواند خشم ما را نسبت به ظالمان جهانی تعدیل کند، بنابراین بعد از توافق باید با صدای رساتر و بلندتر گفت: “مرگ برآمریکا” و “مرگ بر استکبار جهانی” و “مرگ بر اسرائیل”.

  نسخه شفابخش مولی علی (ع) درخطبه ۵۳ برای این شرایط حساس اینست که:

  اگر دشمنت تو را به صلح فراخواند، از آن روى برمتاب چرا که صلح سبب برآسودن سپاهیانت می شود. ولى، پس از پیمان صلح، از دشمن برحذر باش و نیک برحذر باش. زیرا دشمن، چه بسا نزدیکى کند تا تو را به غفلت فرو گیرد. پس دوراندیشى را از دست مده

  میثم معافی(مدرس دانشگاه)

  Print Friendly


  نظرات