پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ برابر با Sunday, 21 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 7024
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶ تیر ۱۳۹۴
 •   

  عبدالرضا بابایی :جولان جریان سیاسی خاص در دانشگاه، عامل اصلی رکود علمی کشور

  عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساری گفت: اصرار بر انتخاب روسای دانشگاه از یک تفکر و جریان خاص که بارها ثابت کرده است به دنبال انحراف مسیر علمی و مطالبه گر دانشگاه است، از مهم ترین دلایل رکود علمی کشور می باشد.

   

  به گزارش ۱۸ دی، عبدالرضا بابایی در گفت و گو با نگاه آزاد ، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه بیان داشت: همانطور که رهبری فرمودند، طی دو سال گذشته ما شاهد کاهش شتاب رشد علمی کشور بوده ایم.

  عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساری با بر شمردن دلایل کاهش این رشد ادامه داد: دلایل مختلفی بر این امر مترتب است که اولین دلیل، سیاست زدگی در خصوص معرفی وزیر علوم به مجلس بود که ماه ها به طول انجامید و دلیل آن نیز اصرار رئیس جمهور بر معرفی افراد دارای حاشیه به مجلس بود.

  بابایی تصریح کرد: اصرار بر انتخاب روسای دانشگاه از یک تفکر و جریان خاص که بارها ثابت کرده است به دنبال انحراف مسیر علمی دانشگاه است، یکی از مهم ترین دلایل رکود علمی کشور می باشد.

  وی افزود: دومین دلیل بی ثباتی در عرصه مدیریتی دانشگاه ها در دو سال اخیر بوده است، به این صورت که در این مدت بسیاری از دانشگاه ها، خصوصا دانشگاه های مادر رئیس نداشتند و با سرپرست اداره می شدند که البته این روند بعضا هنوز هم ادامه دارد.

  بابایی ادامه داد: مشکل سوم نگاه صرفا سیاسی مدیران دانشگاهی در دولت جدید، به مسائل علمی است، و نمونه بارز آن نیز موضوع بورسیه ها بود، که روسای دانشگاهها و مسئولان وزارت علوم صرفا برای اغراض سیاسی خود با آبروی عده ای بازی کردند.

  وی اظهار داشت: در موضوع سیاست زدگی دانشگاه ها باید به این نکته مهم توجه کرد که برخی افراد در دانشگاه ها بر آنند تا با سوار شدن بر موج شور و هیجانات پاک دانشجویی و استفاده ابزاری از دانشجویان اهداف سیاسی جریان خاص خود را پیگیری نمایند.

  عضو بسیج اساتید استان مازندران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مشکل چهارم مربوط به جذب بی رویه دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی بدون توجه به ایجاد زیرساخت های لازم و وجود برنامه منظم و هدایت کلی در خصوص پایان نامه ها است که این کار باعث هدر رفت سرمایه انسانی شده است که لازم است در این خصوص برنامه ریزی دقیق تری صورت پذیرد.

  بابایی ادامه داد: وجود نظارت دقیق تر در امر طرح های پژوهشی، مقالات علمی، تقویت رابطه دانشگاه و صنعت، استفاده جدی از بستر اقتصاد مقاومتی که خود می تواند مولد علم و باعث رشد شتاب علمی باشد از دیگر مواردی است که می تواند ما را همچون گذشته به توفیق برساند.

  وی در پایان تاکید کرد: توجه به نقشه جامع علمی کشور و تبدیل آن به یک گفتمان به فرموده رهبر معظم انقلاب تنها راه بازگشت به مسیر پیشرفت و رشد علمی کشور می باشد، چرا که اگر میخواهیم خواسته ای محقق گردد باید تبدیل به یک گفتمان شود.

   

   

   

   

  Print Friendly


  نظرات