پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با Friday, 19 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 4844
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۴
 •   

  محمدرضا ابراهیم نژاد/ یاد باد آن روزگاران ، یاد باد ؟

    معمولا این عبارت و عبارات مشابه را زمانی بکار می­بریم که بخواهیم واقعه ای خاطره­ انگیز و مسرت­ بخش را یادآوری کنیم و به قول معروف " وصف العیش ، نصف العیش " لحظات خوشی را با ذکر آن رقم بزنیم اما مسلما یادآوری گاه و بی­گاه واقعه ای شوم و نامبارک که ذکر […]

   

  معمولا این عبارت و عبارات مشابه را زمانی بکار می­بریم که بخواهیم واقعه ای خاطره­ انگیز و مسرت­ بخش را یادآوری کنیم و به قول معروف " وصف العیش ، نصف العیش " لحظات خوشی را با ذکر آن رقم بزنیم اما مسلما یادآوری گاه و بی­گاه واقعه ای شوم و نامبارک که ذکر آن نیز موجبات تالم و تاسف روحی است ، منطقی و عقلانی نیست مگر آن که هدف عبرت­ گیری از وقایع رخ داده و اصلاح مسیر آینده باشد .

  این عمل به خودی خود حتی برای خاطرات شخصی نیز دردآور است چه رسد به خاطرات رنج­ آور یک ملت که یادآوری آن روح میلیون ها نفر را می ­آزارد .

  مقام محترم ریاست جمهور ، در روزهای گذشته سخنان مفصلی در جمع استانداران ، فرمانداران و مدیران عالی دولتی ایراد فرمودند که علی رغم دارا بودن نکات مثبت بسیار ، حاوی نکاتی قابل تامل است که نکته فوق الذکر نیز به این مناسبت عنوان شده است .

  جناب آقای دکتر روحانی در فرمایشات متعددی چه در زمان رقابت­های انتخاباتی­ شان و چه پس از پیروزی­ شان ، خصوصا در محضر رهبر معظم انقلاب ، مرتبا بر فراموشی وقایع سال ۸۸ و عفو متخلفین و رافت اسلامی تاکید داشتند و یادآوری آن روزها را مذموم     می شمردند و کار به جایی رسیده بود که عده­ ای ، اصطلاحاتی همچون " کاسبان فتنه " را باب کرده بودند و آن را چماقی ساخته بودند که هر روز بر سر افرادی می­کوبیدند که سعی در عدم فراموشی خیانت عده ای در تلخ کردن کام شیرین این ملت داشتند .

  اما سوال اینجاست که اولا : آیا یادآوری آن روزها حتی به صورت تلمیح و اشاره حتی به گوشه چشم به آن روزهای پرالتهاب ، کمکی به ایجاد فضای وحدت و همدلی و هم­زبانی مورد نظر رهبری و مردم می­کند؟ آن هم اشاره­ ای که مورد سوءاستفاده شبکه ­های معاند و رسانه­ های ضدنظام قرار گیرد و اتفاقا جای ظالم و مظلوم را نیز عوض کند و توهم وجود تقلب در انتخابات گذشته را در ذهن مردم تداعی کند ؟

  ثانیا : اگر قرار بر یادآوری و مطالبه باشد به راستی کدام طرف ماجرا به این امر شایسته ­تر است ؟

  البته اگرچه قسمت های زیادی از سخنان ایشان محل تامل است اما هدف این وجیزه ، اشاره به قسمت هایی از اظهارات ایشان است که به مقوله انتخابات اشاره دارد :

  اول) اشاره ایشان به صندوق­های پلاستیکی شفاف : برای همه واضح و روشن است که چندین سال است که دیگر در انتخابات­ ها خبری از صندوق های به قول ایشان همراه با چسب و مقوا نیست و از صندوق های شفاف استفاده می­شود خصوصا در انتخابات سال ۸۸ ، اگر چه کمترین تردیدی در سلامت انتخابات­ های گذشته حتی با همان صندوق­ها نیز وجود ندارد .

  دوم) تاکید ایشان بر شفافیت انتخابات با این توصیف که " فردا به من که نفر اول هستم ، به دروغ نگویند که این صندوق یک سومش پر بود " این نیز یادآوری اتهام مضحک یکی از سران فتنه به موضوع صندوق های چند لایه بود که البته نیازی به ذکر آن نبود اما من باب انبساط خاطر خوانندگان عزیز عنوان شد .

  سوم) ذکر این نکته که " وقتی رای می­شمارید همه ببینند ، حتی اگر ممکن است دوربین باشد" . این مطلب نیز عجیب­ تر از دو مطلب قبلی است ، مسلما خود ایشان بهتر از هر شخصی می­دانند که شمارش آرا در حضور نمایندگان کاندیدا ، اعضای هیات اجرایی فرمانداری­ها و ناظران شورای نگهبان انجام می­پذیرد که همگی از بدنه همین مردم بوده و امکان اشتباه و تخلف نیز به حداقل می­رسد ، کما اینکه شمارش مجدد قسمتی از آرا در انتخابات گذشته موید همین مطلب است .

  اما در پایان ، مسئله ای که ذهن نگارنده و مردم عزیز کشور را به خود مشغول ساخته ، منشا این اخبار و گزارش­­هاست که به رئیس جمهور محترم می­رسد . اینکه نکند خدای ناکرده ، افرادی که این دولت را رحم اجاره­ای خود می­دانند و سعی در بازپس­ گیری قدرت اجرایی کشور به سود خود دارند ، بین رئیس جمهور محترم و بدنه ملت جدائی بیفکنند . توطئه­ ای که با توجه به کیاست شخص ایشان ، ان شاءالله ناکام خواهد ماند .

   

  Print Friendly


  نظرات