پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با Friday, 19 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 4636
 • تعداد نظرات : 2 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
 •   

  سید مهدی پیشنمازی/ ما ، دشمنان، فرمولهای الهی و فرمولهای ساختگی (۱)

  نه تنها این تیم مذاکره کننده بلکه هر تیمی که برای مذاکره مامور می شود باید به خاطر داشته باشد که نماینده یک نظام اسلامی است و نظام اسلامی ما هم شاخصی ندارد جز فرامین قرآن و اهل بیت (علیهما السلام) که بارها از زبان رهبری نظام تکرار شده است.

   


  قسمت اول

   

  بحث مذاکرات هسته ای را شاید بدون اغراق بتوان داغترین موضوع از شروع به کار دولت تدبیر و امید دانست . در این مذاکرات  مواضعی اتخاذ گردیده که طرفداران و منتقدین بر سر آن تنش های زیادی تا به الآن داشته اند. در اینجا توجه به دو نکته از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

  نکته اول:تیم مذاکره کننده هسته ای و سیاست های پیش رو   و نکته دوم: مردم ، نظام اسلامی و رهبری

   

  و اما نکته اول

  نه تنها این تیم مذاکره کننده بلکه هر تیمی که برای مذاکره مامور می شود باید به خاطر داشته باشد که نماینده یک نظام اسلامی است و نظام اسلامی ما  هم شاخصی ندارد جز فرامین قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) که بارها از زبان رهبری نظام تکرار شده است.

  پیامبر گرامی اسلام نقشه راه امت خود را به روشنی با حدیث معروف ثقلین ترسیم کرده است(۱).


  نظام اسلامی ما همچون یک کشتی در دریای مواج و پر خطر در حال حرکت است که سکان دار آن مقام معظم رهبری و دستگاههای موقعیت یاب و شاخص های جهت یابی آن قرآن و اهل بیت می باشند .

  بنابراین گوش به فرمان بودن همه دست اندرکاران این کشتی با توجه به فرمان سکاندار کشتی در رابطه با شرایط مختلف خطر، لازم و حیاتی می باشد.

   

  شاخص رهبری فقط قرآن و اهل بیت است

  یکی از خصوصیات بارز رهبری نظام شاخص قرار دادن وعده های الهی در مسائل مختلف است که در بیانات ایشان همیشه دیده می شود(۲) :

  اين وعده‌ى الهى است كه: «و لينصرنّ اللَّه من ينصره». خداى متعال تأكيد ميكند كه اگر او را نصرت كرديد، شما را نصرت خواهد كرد. ممكن است در نگاه عادى و مبتنى بر محاسبات مادى، بعيد به نظر بيايد؛ اما خيلى از چيزها بعيد به نظر مى‌آمد و اتفاق افتاد.  90/11/10


  تجربه های تلخ نباید تکرار شود

  در رویکردهای سیاسی جمهوری اسلامی  و مخصوصاً در مواجهه با دشمنان اسلام اگر قرار باشد از یک قانون قدرتمند که تدوینگر اصلی آن خداوند متعال است پیروی نکنیم  مطمئناً ضررها و لطمات آن شامل مسائل زیادی چون شکست نظامی، عقب نشینی، خواری، ذلت و … خواهد بود که به دور از انتظار نیز نخواهد بود چرا که فرمولی که خداوند وضع کرده است توسط بشر ناتوان قابل تغییر نیست.

  در استراتژی سیاسی در برابر دشمنان  نباید تجربه های تلخ گذشته را دوباره تکرار کرد چرا که تجربه های تلخ باید زمینه ساز پیشرفت و پیروزی باشد نه یک عقب نشینی یا شکست !

  تجربه تعلیق و عقب نشینی یک بار برای ما کافی بود چون فهميديم كه با تعليق غنى‌سازى، اميد همكارى از طرف شركاى غربى مطلقاً وجود ندارد و معلوم شد با عقب‌نشينى، با تعليق غنى‌سازى، با عقب افتادن كار، با تعطيل كردن بسيارى از كارها مشكل حل نميشود و طرف مقابل به دنبال اهداف ديگرى است(۳). اهدافی که جز به کند کردن و متوقف کردن حرکت علمی ایران نمی اندیشد. و این در حالیست که در طول مذاکراتی که مستقیما با دشمن در حال انجام است شدیدترین فشارها به صورت جنگهای نیابتی ایران را تهدید می کند و بر جبهه مقاومت تحمیل شده است و هدف آن چیزی نیست جز قطع کردن ریشه های جبهه مقاومت ضد امپریالیستی یعنی ایران . دقیقاً همان چیزی که قرآن به آن اشاره کرده است. (۴)

  خداوند متعال در آیات بسیاری از قرآن این اخطار را به امت اسلام  کرده است که دشمن هیچ وقت برای شما دل نمی سوزاند و در فرصت مناسب ضربه را به شما وارد خواهد کرد(۵) بنابراین روند سیاست مخفیانه  خارجی به خصوص مسئله هسته ای یعنی سیاست روشن با دشمن و سیاست مخفی با مردم و نظام نمی تواند پیام خوبی برای مردم داشته داشته باشد.

   

  با عزمی راسخ و امید به خدا و وعده های الهی پیش برویم

  در جنگ تحمیلی ۸ ساله و دفاع مقدس بدون شک اگر خداوند متعال نصرت خود را شامل حال ملت ما نمی کرد با آن همه تجهیزات و امکانات ارتش تا دندان مسلح بعثی مطمئناً مقاومت ملت ایران دوام نیاورده و الآن باید شاهد حضور همه سهم خواهان و استعمارگران غربی در داخل کشور خود می بودیم ولی عمل به وعده های الهی پیروزی را برای ملت ما به ارمغان آورد و این همان وعده الهی بود.(۶)  مسئله ای  که خط مقدم تیم دیپلماسی ایران نباید بدون توجه از کنار آن عبور کند.

  در آن روزگار که انقلاب ما نوپا بوده و ما در مقابل تعداد زیادی از کشورهای غربی تنها بودیم با ایمان و توکل به خدا و جانفشانی، یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم، امروز که دیگر وضع خیلی متفاوت است.
  پس لازم است هم رئیس جمهور محترم و هم تیم سیاست خارجی ما بدانند که تنها اذعان به رعایت خط قرمزهای نظام یا باج ندادن به دشمن  یا از این دست جملات کافی نیست بلکه حرکت در جهت فرامین و الگوهای قرآنی و وعده های الهی (۷) که بارها توسط رهبری تبیین شده است موید حرف شما خواهد بود و بدانید که باز هم آیندگان همه چیز را قضاوت خواهند کرد و نشود مانند آن سالهایی که با سیاست های ضعیف دوم خرداد و وضع پروتوکل الحاقی از سوی غرب شخصیت ملت ما دوباره زیر پا گذاشته شود.  پایان قسمت اول

   


  پی نوشت :

  ۱ – اني تارك فيكم الثقلين كِتابَ اللَّهِ و عِتْرَتى‏، أهل بَيْتى

  ۲ –  خداى متعال به شما وعده داده است كه اگر دین او را و راه او را و هدفهاى الهى را یارى كنید، شما را یارى خواهد كرد. یارى خدا به معنى یارى تمام نیروهاى موجود در این طبیعت است؛ همه به كمك شما خواهند آمد؛ نیروهاى ماوراء طبیعى هم به كمك شما خواهند آمد. عمل به اسلام، این است كه ما حرف و وعده‌ى قرآن را قبول داشته باشیم، معنایش این است كه وقتى قرآن می‌گوید «و لینصرنّ اللَّه من ینصره انّ اللَّه لقوى عزیز»، این را باور كنیم. اگر نصرت خدا كردید، «لینصرنّ اللَّه»، خدا شما را نصرت می‌كند. «انّ اللَّه غالب على امره»، این را باور كنیم. این معرفت قرآنى به ما یك‌چنین باورى را می‌دهد. ۱۶/۵/۹۱
  •به ما وعده داده است، اسلام به ما وعده داده است كه اگر ملتها حركت كنند، ايمان نشان بدهند، غيرت نشان بدهند، خسته نشوند، صبر پيشه كنند، استقامت كنند، حتماً به هدفهاى خودشان خواهند رسيد. ما تا حالا امتحان كرده‌ايم، ايستاده‌ايم، به هدفهاى ميان‌مدت رسيده‌ايم. يك جاهائى هم نابسامانى داريم، چون نايستاديم؛ تقصير خود ماست. اين طور نيست كه من نابسامانى‌هاى كشور را ندانم؛ نخير، ميدانم. هر جائى كه ما مشكل و نابسامانى داريم – اگر بى‌عدالتى است، اگر فقر است – براى خاطر اين است كه ما مسئولين و آحاد مردم، درست براى پيشبرد اين هدفها نايستاديم. اگر مى‌ايستاديم، اينجاها هم درست ميشد. تقصير خود ماست. بايد بايستيم.  8/8/87
  •خدای متعال وعده داده است كه اگر كسی او را نصرت كند، او هم نصرتش خواهد كرد. برو برگرد ندارد! اگر كسی برای خدا تلاش و حركت كند، پيروزی نصيبش خواهد شد. نه اين‌كه به هر يك نفر پيروزی می‌دهند! وقتی مجموعه‌ای حركت می‌كند، البته، شهادتها هست، سختيها هست، رنجها هست؛ اما پيروزی هم هست: «ولينصرنّ الله من ينصره» نمی‌فرمايد كه نصرت می‌دهيم؛ خون هم از دماغ كسی نمی‌آيد. نه! «فيقتلون و يقتلون»؛ می‌كشند و كشته می‌شوند؛ اما پيروزی به دست می‌آورند. اين، سنّت الهی است. وقتی كه از ريخته شدن خونمان ترسيديم؛ از هدر شدن پول و آبرو ترسيديم؛ به خاطر خانواده ترسيديم؛ به خاطر دوستان ترسيديم؛ به خاطر منغّص شدن راحتی و عيش خودمان ترسيديم؛ به خاطر حفظ كسب و كار و موقعيت حركت نكرديم؛ به خاطر گسترش ضياع و عقار حركت نكرديم؛ معلوم است ديگر! ده تن امام حسين هم سرِ راه قرار بگيرند، همه شهيد خواهند شد و از بين خواهند رفت! كمااين‌كه اميرالمؤمنين عليه‌الصّلاة والسّلام شهيد شد؛ كمااين‌كه امام حسين عليه‌السّلام شهيد شد.  20/3/75

  ۳- يك تجربه‌اى در اختيار ملّت ايران است – كه حالا من مختصراً عرض خواهم كرد – اين تجربه ظرفيّت فكرى ملّت ما را بالا خواهد برد؛ مثل تجربه‌اى كه در سال ۸۲ و ۸۳ در زمينه‌ى تعليق غنى‌سازى انجام گرفت، كه آن‌وقت تعليق غنى‌سازى را در مذاكرات با همين اروپايى‌ها، جمهورى اسلامى براى يك مدّتى پذيرفت. خب ما دو سال عقب افتاديم، لكن به نفع ما تمام شد. چرا؟ چون فهميديم كه با تعليق غنى‌سازى، اميد همكارى از طرف شركاى غربى مطلقاً وجود ندارد. اگر ما آن تعليق اختيارى را – كه البتّه به‌نحوى تحميل شده بود، لكن ما قبول كرديم، مسئولين ما قبول كردند – آن روز قبول نكرده بوديم، ممكن بود كسانى بگويند خب يك ذرّه شما عقب‌نشينى ميكرديد، همه‌ى مشكلات حل ميشد، پرونده‌ى هسته‌اى ايران عادى ميشد. آن تعليق غنى‌سازى اين فايده را براى ما داشت كه معلوم شد با عقب‌نشينى، با تعليق غنى‌سازى، با عقب افتادن كار، با تعطيل كردن بسيارى از كارها مشكل حل نميشود؛ طرف مقابل دنبال مطلب ديگرى است؛ اين را ما فهميديم، لذا بعد از آن شروع كرديم غنى‌سازى را آغاز كردن. امروز وضعيّت جمهورى اسلامى با سال ۸۲، زمين تا آسمان فرق كرده؛ آن روز ما چانه ميزديم سرِ دو، سه سانتريفيوژ، [ در حالى كه‌] امروز چندين هزار سانتريفيوژ مشغول كارند. جوانهاى ما، دانشمندان ما، محقّقين ما، مسئولين ما همّت كردند، كارها را پيش بردند. بنابراين از مذاكراتى هم كه امروز در جريان است، ما ضررى نخواهيم كرد. البتّه بنده همچنان كه گفتم خوشبين نيستم؛ من فكر نميكنم [از] اين مذاكرات آن نتيجه‌اى را كه ملّت ايران انتظار دارد، به‌دست بيايد، لكن تجربه‌اى است و پشتوانه‌ى تجربى ملّت ايران را افزايش خواهد داد و تقويت خواهد كرد؛ ايرادى ندارد امّا لازم است ملّت بيدار باشد. ما از مسئولين خودمان كه دارند در جبهه‌ى ديپلماسى فعّاليّت ميكنند، كار ميكنند، قرص و محكم حمايت ميكنيم، امّا ملّت بايد بيدار باشد، بداند چه اتّفاقى دارد مى‌افتد [تا] بعضى از تبليغاتچى‌هاى مواجب‌بگير دشمن و بعضى از تبليغاتچى‌هاى بى‌مزدومواجب – از روى ساده‌لوحى – نتوانند افكار عمومى را گمراه كنند.

  مقام معظم رهبری – ۱۳۹۲/۰۸/۱۲
  •اين فرايند عقب‌نشينى البته براى ما يك فايده‌اى داشت – بى‌فايده نبود اين عقب‌نشينى‌ها – فايده‌اش اين بود كه هم خودمان وعده‌ها و حرفهاى رقباى اروپائى و غربى را تجربه كرديم، هم افكار عمومى دنيا تجربه كرد. امروز هر كس به ما ميگويد آقا تعليق موقت بكنيد، ما ميگوئيم تعليق موقت را كه يك بار كرديم؛ دو سال! دو سال تعليق موقت كرديم. فايده‌اش چه شد؟ اول گفتند موقت تعليق كنيد، گفتند تعليق داوطلبانه بكنيد؛ ما هم به خيال موقت و به خيال داوطلبانه، تعليق كرديم. بعد هر وقت اسم از برداشتن تعليق آمد، يك قرشمال بازى‌اى در سطح دنيا درست كردند – در سطح مطبوعات و رسانه‌ها و محافل سياسى – واى، داد، داد، ايران ميخواهد تعليق را بشكند! تعليق شد يك امر مقدس كه ايران اصلاً حق ندارد نزديكش برود! ما اين را تجربه كرده‌ايم؛ ديگر، تجربه‌ى جديدى نيست. آخرش هم گفتند: اين تعليق موقت كافى نيست؛ اصلاً بايد بكلى بساط اتمى را جمع كنيد. همين اروپائى‌ها كه ميگفتند شش ماه تعليق كنيد، وقتى اين كار را كرديم، گفتند بايستى جمع كنيد! اين فرايند عقب‌نشينى، اين فايده را براى ما داشت؛ هم براى خود ما تجربه شد، هم براى افكار عمومى دنيا تجربه شد. ليكن عقب‌نشينى بود ديگر؛ عقب‌نشينى كردند.

  من همان وقت هم در جلسه‌ى مسئولين – كه از تلويزيون پخش شد – گفتم اگر چنانچه بخواهند به اين روند مطالبه‌ى پى‌درپى ادامه بدهند، بنده خودم وارد ميدان ميشوم؛ همين كار را هم كردم. بنده گفتم كه بايستى اين روند عقب‌نشينى متوقف شود و تبديل بشود به روند پيشروى، و اولين قدمش هم بايد در همان دولتى انجام بگيرد كه اين عقب‌نشينى در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همين كار هم شد. در زمان دولت قبل، اولين قدم به سمت پيشرفت برداشته شد؛ تصميم گرفته شد كه كارخانه‌ى يو.سى.اف اصفهان راه‌اندازى شود، و راه‌اندازى هم شد، و دنبالش هم بحمداللَّه اين پيشرفتهاى بعدى است تا امروز  .

  مقام معظم رهبری – ۱۳۸۶/۱۰/۱۳

  ۴- خداوند متعال در قرآن در سوره توبه می فرماید:

  كَيْفَ وَإِنْ يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ لَا يَرْقُبُوا فِيكُمْ إِلًّا وَلَا ذِمَّةً  يُرْضُونَكُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ وَتَأْبَىٰ قُلُوبُهُمْ وَأَكْثَرُهُمْ فَاسِقُونَ

  چگونه پيمان مشرکان محترم شمرده شود ، در صورتى که اگر بر شما چيره شوند نه حقّى از حقوق خويشاوندى را درباره شما رعايت مى کنند و نه به هيچ پيمانى که با آنان امضا کرده ايد وفادارند . شما را به زبان و با سخنان فريبنده خود خشنود مى کنند ولى دل هايشان از آنچه بر زبان مى آورند ابا دارد و بيشترشان از عهد و پيمان خود خارج شده اند . ﴿التوبة: ٨﴾

  ۵- وَإِنْ يُرِيدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ ۚ هُوَ الَّذِي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِينَ

  و اگر دشمنان بخواهند با پيشنهاد صلح تو را بفريبند تا در شرايط مناسب ضربه اى بر تو وارد کنند ، خدا براى تو بس است ; چرا که او بود که پيش تر تو را با يارى خود و به وسيله مؤمنان نيرومند ساخت . ﴿الأنفال: ٦٢﴾

  ۶-  وَلَقَدْ نَصَرَكُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَأَنْتُمْ أَذِلَّةٌ ۖ فَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

  هر آينه خدا شما را در بدر يارى کرد و حال آنکه ناتوان بوديد. پس، از خداى بترسيد، باشد که سپاسگزار شويد. ﴿آل عمران: ١٢٣﴾
  •و شما آنان را نکشتيد، بلکه خدا آنان را کُشت. و چون [ريگ به سوى آنان‌] افکندى، تو نيفکندى، بلکه خدا افکند. [آرى، خدا چنين کرد تا کافران را مغلوب کند] و بدين وسيله مؤمنان را به آزمايشى نيکو، بيازمايد. قطعاً خدا شنواى داناست. ﴿الأنفال: ١٧﴾

  ۷- شما مؤمنان بايد براى مقابله با کافرانى که پيرامون شمايند ، آنچه در توان داريد از نيروى رزمى و اسبان بسته ( آماده نبرد ) فراهم آوريد تا بدين وسيله کسانى را که دشمن خدا و دشمن شمايند بترسانيد ]و انديشه هجوم به مسلمانان را از آنان سلب کنيد[ و نيز بايد براى مقابله با دشمنان ديگرى که غير از اينانند و شما از آنان بى خبريد و خدا به وجودشان آگاه است نيروى رزمى آماده کنيد ، و بدانيد که هر چيزى را در راه خدا هزينه کنيد ، بى کم و کاست به شما بازگردانده مى شود و بر شما ستم نخواهد شد . ﴿الأنفال: ٦٠﴾

  اى پيامبر ، مؤمنان را به پيکار با کافران برانگيز . اگر از شما بيست تن شکيبا باشند ، بر دويست تن از کافران چيره مى شوند ، و اگر از شما صد تن شکيبا باشند بر هزار تن از کفرپيشگان پيروز مى شوند . اين بدان سبب است که آنان مردمى هستند که نمى فهمند . بر اين اساس ، ما شما را مکلّف کرده بوديم حتى اگر دشمن ده برابر شما بودند بايد مقاومت کنيد و از ميدان کارزار مگريزيد . ﴿الأنفال: ٦٥﴾

   

   

  Print Friendly

  انتشار یافته: 2
  1. خداوند هم مارو عاقبت بخیر کنه هم فرزندان این انقلاب رو

   چه در دولت چه مجلس و چه ….

    

   [پاسخ]


  نظرات