پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ برابر با Sunday, 21 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 2866
 • تعداد نظرات : 1 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
 •   

  محمدرضا ابراهیم نژاد / آقایان! اقدام کنید

  مبارزه با فساد یکی از پایه های اصلی حکومت و نظام اسلامی است، این روش امیرالمومنین(ع) است، نفی یا بی توجهی به این امر مهم، شرکت در براندازی نظام محسوب می­ شود.

   

  "الگوی حکومت جمهوری اسلامی، حکومت علوی است و شعار حضرت امیر(ع) در حاکمیت، مبارزه با فساد مالی و اقتصادی است، مگر می­ شود نظام را علوی بنامیم و شعار علی(ع) را ندهیم؟ مبارزه با فساد یکی از پایه های اصلی حکومت و نظام اسلامی است، این روش امیرالمومنین(ع) است، نفی یا بی توجهی به این امر مهم، شرکت در براندازی نظام محسوب می شود."

  اینها گوشه­ ای از فرمایشات مقام معظم رهبری در مقوله مبارزه با فساد در آذر ماه ۸۰ است، زمانی که ایشان نسبت به مبارزه با این مهم از جانب مسئولین امیدوارتر بودند و فساد تا این اندازه در بدنه نظام اقتصادی و اداری کشور ریشه ندوانده بود.

  پس از ابلاغ فرمان ۸ ماده ­ای رهبری خطاب به سران قوا در اردیبهشت ۸۰ و تاکیدات همیشگی ایشان در دیدارهای مختلف، امید آن می ­رفت که مسئولان قوا با عزمی جزم و اراده ­ای قوی به این مهم اهتمام جدی ورزند.

  اما سخنرانی معظم ­له در دیدار با جامعه کارگری و ابراز نگرانی گسترده ایشان از برخورد شعاری با این موضوع، بار دیگر شائبه عدم اهتمام جدی مسئولین در طول این سال ها نسبت به این مبارزه مقدس را به اذهان متبادر می کند.

  رشد افسارگسیخته ی فساد و کاهش سلامت نظام اداری و قضائی، آن هم با بروز پرونده­ هائی همچون فاضل خداداد، شهرام جزایری، مه ­آفرید خسروی، بابک زنجانی و.. که با توجه به ارقام مختلف اعلام شده، نه نیازی به ذکر آن هاست و نه ارتباطی با هدف این مرقومه دارد، موجب ورود مجدد شخص رهبری به این مهم گردید.

  به گونه ­ای که پاسخ خواندنی و البته تاسف برانگیز ایشان پیرو درخواست معاون اول رئیس­ جمهور جهت ارسال پیامی به همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، جای هیچ­گونه شبهه­ ای نسبت به نارضایتی معظم ­له در برخورد سران سه قوه باقی نگذاشت. جائی که ایشان بر عدم تاثیر همایش ­ها و سمینارها تاکید کرده و از مسئولین قوا سوال می­ کنند: که مگر وضعیت برای شما آقایان روشن نیست؟

  در ادامه ایشان در دیدار جامعه کارگری، مبارزه شعاری و سخنرانی­ های صرف را آفت مبارزه با فساد دانسته و دلگیری خویش را از این نوع برخورد اعلام داشتند و ضمن یادآوری مجدد این امر که کلید مشکلات کشور در ژنو، لوزان و نیویورک نیست، بر بی­ تاثیری و بی­ ارتباطی تحریم­ ها در احیای یک تلاش عمومی سازمان­ یافته برنامه­ ریزی شده در کشور تاکید کردند.

  اما پس از ابراز این دلخوری­ های عمیق، سوالات زیر که سران سه قوه را مخاطب قرار می­ دهد، ذهن عموم مردم را به خود مشغول کرده که:

  – آیا امریکا و اتحادیه اروپا، شما را در مجازات متخلفین و متعرضین به بیت­ المال مسلمین تحریم کرده ­اند؟

  – آیا رهبری و مردم از شما در این امر خطیر حمایت نمی­ کنند؟

  – آیا قوانین مبارزه با فساد، دستورات رهبری خصوصا فرمان ۸ ماده­ ای ایشان و مطالبات مردمی به قدر کافی ابزار لازم را به دست شما نمی­ دهد؟

  – تا چه زمانی باید شاهد اعلام نام ­ها به صورت "م-ه" ، "م-ر" و.. باشیم؟

  – و آیا بزرگواران در سه قوه به اشخاص دیگری غیر از رهبری، قانون و مردم پاسخ گویند؟

  این سوالات و پرسش­ های بی­ شمار دیگری که عمده مطالبات امروز جامعه را شکل داده، در صورت عدم پاسخگوئی، ممکن است موجبات ناامیدی مردم و دلسوزان نظام را فراهم آورده و بالعکس، پاسخ قاطع به این مطالبات، امید مردم را دوچندان کند. همان گونه که رهبری در خطبه اول نماز جمعه در ۸۰/۹/۱۶ فرمودند: "هیچ چیز مردم را به قدر این خوشحال نمی­ کند که نظام جمهوری اسلامی در راه احقاق حقوق عامه مردم با زورگوها، مفسدها و زیاده­ خواه­ ها و مفت­ خو­ر­ها مقابله کند."

  اما همان­طور که مسئولان محترم بیش از همه به آن واقفند، چالش­ های فراوانی در این مسیر، این میدان را پر خطرتر از سایر میادین جهاد ساخته، به­ گونه­ ای که آسیب هایی همچون مبارزه نمایشی با فساد، رهاکردن ریشه­ ها و پرداختن به شاخ و برگ­ ها و احیانا قراردادن افرادی با پیشینه نه چندان روشن در این مناصب، احتمال انحراف و عدم نتیجه­ گیری را افزایش می­ دهد.

  جالب اینجاست که این آسیب­ ها از دید رهبری نیز پنهان نبوده، به­ گونه­ ای که این تذکرات را مکررا عنوان کرده و به طور مشخص در خرداد ۸۳ خطاب به دست­ اندرکاران فرمودند:

  "با دستمال کثیف نمی ­شود شیشه را تمیز کرد و اگر انسان بخواهد با فساد مبارزه کند باید در درجه اول مراقب باشد که فساد دامن خودش را نگیرد { …. } به دست اندرکاران این مهم تاکید کنید که به جای پرداختن به ریشه­ ها و ام­ الفساد­ها به سراغ خطاهای کوچک نروند و نقاط اصل را رها کنند."

  با همه این اوصاف، نگارنده و مردم فهیم و ایثارگر ما که در پاکدستی سران محترم سه قوه و حساسیت و دقت ایشان در پیروی منویات رهبری هیچ شکی ندارند، دلواپس دغدغه های رهبری عزیز و همه ی دلسوزان بوده، نتیجه زحمات ایثارگران، از جان­ گذشتگی آزادگان و خون شهدا را در خطر دیده و منتظر اقدامات موثر و عملی مسئولین امر در مبارزه با فساد و ارتقای نظام اداری کشور می ­باشند. ان شاء الله.

   

  Print Friendly

  انتشار یافته: 1
  1. Thumb up 0 Thumb down 0
   معین ابراهیم نژاد

   استفاده کردم . ممنونم
    

   [پاسخ]


  نظرات