پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ برابر با Friday, 16 November , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 15917
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۳۱ تیر ۱۳۹۵
 •   

  باید در برجام برای مقابله به مثل‌ دست به اقدامات تلافی جویانه بزنیم/ تاکید به راه‌اندازی تولید سوخت هسته‌ای در کشور

   حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ۱۸دي، با اشاره به بد عهدی‌های طرف مقابل در برجام و عدم انجام تعهدات از سوی آنان گفت: ما سرمایه خود را در بحث برجام هزینه کردیم و پای کار آوردیم؛ نطنز، آب سنگین ، راکتور IR40، فوردو، ذخایر اورانیوممان […]

   حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ۱۸دي، با اشاره به بد عهدی‌های طرف مقابل در برجام و عدم انجام تعهدات از سوی آنان گفت: ما سرمایه خود را در بحث برجام هزینه کردیم و پای کار آوردیم؛ نطنز، آب سنگین ، راکتور IR40، فوردو، ذخایر اورانیوممان را که در طول ۱۲ سال غنی‌سازی شده بود را هزینه کردیم و در واقع نقدمان را به نسیه آنها دادیدم و آنها امروز به تعهداتشان عمل نمی‌کنند.

  وی افزود: ما شاهد رفتار دوگانه طرف مقابل در برجام هستیم، در ظاهر می‌گویند که با ایران همکاری داشته باشیم اما در باطن بانک‌ها، بیمه‌ها، کمپانی‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران را از همکاری با ایران می‌ترسانند و به آنها هشدار می‌دهند که در ایران سرمایه‌گذاری نکنند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت: مقام معظم رهبری فرمودند که همه مذاکرات برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود، اگر بنا باشد که تحریم‌ها باقی بمانند، برجام خسارت محض است.

  ذوالنوری خاطرنشان کرد: حال که طرف مقابل به تعهداتش در برجام عمل نکرده ما نیز باید دست به اقدام متقابل بزنیم و تضمین‌هایی را ایجاد کنیم که طرف مقابل مجبور به انجام تعهدات خود شود.

  وی افزود: باید سازمان انرژی اتمی، کارخانه تولید سوخت با غنای مورد نیاز را راه‌اندازی کند و غنی‌سازی اورانیوم در سطح مورد نظر ما و تولید سوخت با غنای مورد نیاز را در دستور کار قرار دهد.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت: ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا طرف مقابل به تعهداتش عمل کند و باید به گونه‌ای رفتار کنیم تا طرف مقابل نیز ناچار به انجام تعهداتش شود.

  ذوالنوری خاطرنشان کرد: ما نه عهد شکنیم و نه به برجام پشت پا می‌زنیم اما برجام یک معاهده و یک برنامه اقدام مشترک است و وقتی طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند طبیعی است که باید معادله تغییر کند.

  وی در پایان گفت: حال که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده و نمی‌کند، ما یا دست به اقدام تلافی‌جویانه می‌زنیم تا به حقمان برسیم و یا اینکه طرف مقابلمان را وادار به تمکین می‌کنیم و در این راستا باید دست به اقدامات جدی و عینی بزنیم که یک نمونه آن کارخانه تولید سوخت هسته‌ای است.

  Print Friendly


  نظرات