پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ برابر با Friday, 21 September , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 14317
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ دی ۱۳۹۴ - ۱ دی ۱۳۹۴
 •   

  پدیده نوین در ازدواج؛ ازدواج استیجاری

  شاید برای برخی این توجیه مناسب باشد که به دلایل شرایط فرهنگی و مذهبی و دلایل مختلف دیگر امکان ازدواج دائم را ندارند و ازدواج موقت و شرعی را انتخاب می کنند.

  پدیده ازدواج هر روز با داستانی جدید و عجیب شگفتی آفرین می شود. پس از ازدواج های سنتی، ازدواج سفید و ازدواج سبز اکنون به پدیده بسیار عجیب ازدواج برخورد کردیم به نام "ازدواج استیجاری"!

  شاید برای برخی این توجیه مناسب باشد که به دلایل شرایط فرهنگی و مذهبی و دلایل مختلف دیگر امکان ازدواج دائم را ندارند و ازدواج موقت و شرعی را انتخاب می کنند.

  حال باید دید پس از این همه ازدواج رنگ و وارنگ، برای ازدواج استیجاری چه توجیه قابل قبولی بیان است.

  تغییرات فرهنگی و رفتاری در اجتماع جوانان باعث ایجاد و بروز چنین پدیده های غیر اخلاقی اجتماعی شده است. متاسفانه شرایط و انتخاب دختران و پسران برای ازدواج به طور کامل تغییر پیدا کرده است و دیگر کمتر کسی یافت می شود که به اصول اخلاقی پایبند باشد. خصوصا پس از رواج یافتن ازدواج های رنگین کمانی؛ چرا که تنوع و انتخاب برای جوانان در این زمینه افزایش یافته و با کوچک ترین تلنگری  مسیر دادگاه را در پیش می گیرند و ساز جدایی می نوازند. نکته جالب و قابل تامل این است که پس از جدایی سریعا به سراغ انتخاب بعدی می روند و این داستان برایشان تمامی ندارد.

  ملاک و معیار برخی دختران به ثروت، خوش تیپ بودن پسر و سطح درآمد بالا تغییر پیدا کرده و برخی از پسران هم به زیبایی های مصنوعی، شغل دختر، تحصیلات و … چشم دوخته اند و در  این زمینه هر یک می خواهد از دیگری سبقت بگیرند و برگ برنده را به خود اختصاص دهد.

  رواج پدیده جدید ازدواج استیجاری مختص برخی مردان متمول و ثروتمند است. کسانی که منزلی مستقل و جداگانه برای خود تهیه می کنند و با وجود داشتن همسر اول به راحتی نفر و نفرات بعدی را وارد زندگی خود می کنند و توجیه و فخر فروشی این افراد به ثروت شان است.

   

  متاسفانه برخی از مردان از انتخاب همسر اول خود بنا به دلایلی پشیمان می شوند. با گذشت مدتی از زندگی مشترک حس تنوع طلبی اینگونه از مردان هوشایر می شود و می خواهند که در انتخاب همسر نیز تنوع داشته باشند گویا می خواهند پیراهن تن خود را تغییر دهند. بی اخلاقی در این مردان به صورت عادت در آمده و تصور می کنند چون از نظر مالی در سطح بالایی هستند می توانند هر دختری از هر قشری را انتخاب کنند و اینچنین می شود که جامعه با انواع بی اخلاقی و رواج ازدواج های خارج از عرف وربرو می شود.

  در زمان قدیم انتخاب همسر توسط بزرگ تر ها و با مشورت پدر و مادر صورت می گرفت ولی امروزه با توجه به تغییرات اساسی در آداب و رسوم، فرهنگ و رفتارهای اجتماعی، انتخاب همسر در خیابان، کافی شاپ، سینما، کوه و دشت و اینترنت صورت می گیرد و متاسفانه اکثر آنها هم به دلیل عدم شناخت کافی و لازم به طلاق ختم می شود.

  تغییرات الگوهای رفتاری درخانواده ها باعث می شود رفتارهای عجیب و پر خطر از جوانان سر زند.
  با ورود تکنولوژی های نوین ارتباطی و عدم آگاهی و فرهنگ مصرف درست بین اکثر جوانان متاسفانه شاهد بی سوادی رسانه ها در بین جوانان هستیم. برخی از جوانانی به مخفی کاری و انجام کارهای منفی علاقه زیادی نشان می دهند و با ورود به انواع شبکه های اجتماعی وفضای مجازی مختلف به دوست های گذری عادت می کنند و اخلاق و اصول رفتاری را به کل از یاد می برند که ادامه این روند یک آسیب اجتماعی خطرناک را در جامعه رواج می دهد.

  متاسفانه در بین برخی از دختران این امر مصداق پیدا کرده که به هر قیمتی شده باید ازدواج کنند و بدون در نظر گرفتن عواقب آن حاضرند هر خفتی را قبول کنند. دلایل برخی از این دختران اینگونه است؛ ترس از تنهایی، فرار از فشار و مشکلات مالی، تجریه زندگی مشترک داشتن. این موارد باعث می شود ازدواج های سفید، سبز و اکنون استجاری در جامعه رواج پیدا کند.

  اگر اخلاق در خانواده به طور صحیح به فرزندان آموزش داده شود و پدر و مادر ها زمان بیشتری را صرف تربیت اجتماعی و اخلاقی فرزندان کنند، شاید شاهد چنین معضل های آسیب پذیر اجتماعی نباشیم. اما متاسفانه برخی تربیت های غلط باعث بروز چنین مشکلاتی در جامعه می شود و هر روز شاهد افزایش طلاق و جدایی بین زوج ها هستیم.

  Print Friendly


  نظرات