پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ برابر با Friday, 16 November , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 14077
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۷ آذر ۱۳۹۴
 •   

  آقایان، نوبت معیشت ماست!

  " خداوندا ، به تو پناه می برم از استبداد رأی ، عجله در تصمیم ، تقدم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان " این گوشه ای بود از سخنرانی جناب آقای رئیس جمهور در مراسم تنفیذ ۱۲ مرداد ۹۲ و عبارت زیر گوشه ای از فرمایشات ایشان […]

  " خداوندا ، به تو پناه می برم از استبداد رأی ، عجله در تصمیم ، تقدم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان "

  این گوشه ای بود از سخنرانی جناب آقای رئیس جمهور در مراسم تنفیذ ۱۲ مرداد ۹۲ و عبارت زیر گوشه ای از فرمایشات ایشان در گفتگوی زنده تلویزیونی روز چهارشنبه :

  " دوران نقد و انتقاد که در جای خودش ارزشمند بود ، دیگر جایی در زمینه برجام ندارد ."

  اگر این سخنان و عبارات را در کنار اظهارات نه چندان دور ایشان همچون به جهنم حواله کردن منتقدان ، بی سواد خواندنشان ، از جای خاص تغذیه شده و بی شناسنامه خواندنشان قرار داده و همه آنها را با زمان های خاص مطرح شدنشان بسنجیم ، به یک پازل و نقشه راه ناامید کننده می رسیم ،نقشه ای که به ظاهر سعی در منحرف ساختن افکار عمومی و تغییر اولویت ها در اذهان مردم دارد .

  دولت تدبیر و امید که با شعار بهبود معیشت و منزلت مردم و بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی به میدان آمده بود ، حال خود را در میانه میدان مطالبه گری عمومی مشاهده کرده و دستان خود را نیز برای پاسخگویی خالی می بیند لذا بیشتر برنامه ها بر روی ژست های دیپلماتیک و مانورهای رسانه ای پسابرجامی متمرکز شده است .

  جالب اینجاست که ریاست محترم جمهور و همراهان شان ، زمان نقد و انتقاد برجام را پایان یافته می دانند اما پایانی بر متهم دانستن دولت گذشته در شرائط اقتصادی و اجتماعی کشور حتی پس از گذشت ۲ سال قائل نیستند .

  به نظر می رسد فرصت دو سال و نیم گذشته زمان مناسبی برای ارزیابی میزان صداقت دولت در عمل به وعده ها باشد البته وعده بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی که جای بحث فراوان دارد و ان شاءالله در آینده به آن پرداخته خواهد شد اما اجازه دهید بررسی مختصری راجع به وعده بهبود معیشت و منزلت مردم و وضعیت اقتصادی کشور داشته باشیم .

  تیم اقتصادی دولت در ابتدا تمام توان خود را معطوف سیاه نمایی وضعیت اقتصادی کشور کرد و همزمان تمام تقصیر را نیز به گردن دولت گذشته انداخت و سپس با وعده های عجیب ۹۰ روزه ، ۱۰۰ روزه ، ۳ ماهه و ۶ ماهه تحول اقتصادی که به اعتقاد اغلب کارشناسان عملی نبود کار را آغاز کرد که کمتر کسی در عدم موفقیت آنان شکی دارد

  در ادامه نوبت به پاسکاری اعضای دولت در تعیین زمان عبور از رکود و رسیدن به رونق اقتصادی رسید که هنوز نیز این روند ادامه دارد . به موازات همه این تلاشها ، به دست آوردن دل کدخدا و ارتباط با طرف های غربی نیز تنها راه حل این مشکلات معرفی شد .

  سپس دولت تمام توان دیپلماتیک و رسانه ای خود را صرف موضوع مذاکرات کرد و آنگونه وانمود شد که با توافق با طرف غربی ، معجزات بزرگی در کشور رخ خواهد داد که یافتن مستندات آن در اظهارات شان نیز کار سختی نیست .

  اما سوال اساسی اینجاست ، حال که توافقات شکل گرفته و به قول آقایان پرونده موسوم به "پی ام دی" هم بسته شده است ، حالا نوبت به وعده بهبود معیشت مردم رسیده است که متأسفانه نداهای ناامیدکننده ای از درون دولت امید به گوش می رسد . در رأس آنها نیز سخنان روزهای گذشته دکتر نوبخت که قول گشایش اقتصادی را حتی در ماههای آینده متصور ندانستند و یا اظهارت جدید تیم اقتصادی دولت که سال معهود رونق اقتصادی را به سال ۹۷ تغییر دادند .

  به عبارت دیگر به نظر تیم اقتصادی ریاست محترم جمهور ، منتقدان پس از تعطیلی نقد برجام می بایست نقد برنامه های دولت اعم از کاهش تورم ، رفع رکود ، اشتغال زایی ، افزایش سرمایه گذاری خارجی ، برابری ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی و کنترل افزایش افسارگسیخته نقدینگی را به سال ۹۷ موکول کرده و به این زودی ها حرفی از بهبود معیشت خویش نزنند .

  البته نگارنده عمیقا آرزو دارد که عکس همه این پیش بینی ها محقق شده و ان شاءالله به زودی خبرهای خوش اقتصادی مبنی بر بازشدن گره های معیشتی مردم به گوش برسد اما متاسفانه آنچه از برآیند برنامه های اقتصادی و رسانه ای دولت به دست می آید خلاف آن را اثبات می کند ، مطلبی که نه تنها منتقدان دولت بلکه وزرای اقتصادی و امنیتی دولت نیز در نامه خود به رئیس جمهور متذکر شدند .

  با همه این اوصاف ، حال که بهانه های هسته ای و برجامی در حال مرتفع شدن هستند به نظر می رسد مطالبه ماه های آینده مردم اینچنین خواهد بود : " آقایان ، نوبت معیشت ماست"

   

   

  Print Friendly


  نظرات