پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با Friday, 19 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 1363
 • تعداد نظرات : 1 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۴ فروردین ۱۳۹۴
 •   

  محمدرضا ابراهیم ­نژاد/ آل سعود و انفعال دستگاه دیپلماسی

  هفنه گذشته بود که خبری عجیب ، بهت و حیرت مردم را برانگیخت . خبر این بود " هتک حرمت دو نوجوان ایرانی توسط پلیس فرودگاه جده " . سردرگمی افکار عمومی با تکذیب های مکرر مسئولان حج و زیارت به اوج خود رسید تا اینکه اصل خبر تایید شد .

  یادداشت پیش رو تلاش دارد به ابعاد مغفول مانده ماجرا پرداخته و بیشتر از دید طرف ایرانی به این موضوع بپردازد .

  پس از شکست های مکرر سیاست های آل سعود در مقابل نظام مقدس جمهوری اسلامی خصوصا در سطح منطقه همچون عراق ، سوریه ، لبنان ، فلسطین و حالا یمن ، کارشکنی آنها در راه مذاکرات هسته ای و کاهش قیمت نفت به نصف بهای گذشته ، پیش بینی حرکت انتقام جویانه دیگری دور از انتظار نمی­ نمود تا اینکه حادثه مذکور ، دل مردم ایران و هر انسان آزاده ای را به درد آورد .

  سوالی که مرتبا ذهن ها را به خود مشغول کرد ، این بود که آیا آل سعود رشته نابرابری های خود را تکمیل کرده یا اینکه این حرکت دو پلیس خودسر بوده و هیچ برنامه ریزی دیگری در کار نبوده است ؟

  دلایل متقنی وجود دارند که استدلال اول را منطقی­ تر می­ نمایند از جمله: اختصاص مجازات سنگین اعدام برای این جرم در بسیاری از کشورهای اسلامی و علی الخصوص عربستان، اعلام این دو پلیس مجرم مبنی بر تحریک توسط شیوخ وهابی و از همه مهم­تر سخنان جانبدارانه  سخنگوی دستگاه دیپلماسی عربستان مبنی بر اینکه این حادثه براساس تفاوت فرهنگی میان ایران و عربستان رخ داده ، کما اینکه در گذشته نیز بین ایران و برزیل رخ داده بود !

  بهر حال سخن در باب نیت طرف سعودی بسیار است اما هدف اصلی این نوشتار ، نه تحلیل هدف و  نیت این فاجعه و نه اثبات عمدی یا سهوی بودن آن است بلکه نقدی است بر عکس العمل دستگاه دیپلماسی ما .

  مردم خشمگین از این حادثه در ساعات و حتی روزهای نخست پس از حادثه ، منتظر عکس العمل مناسب دستگاه دیپلماسی ماندند که  می­ توانست با موضوع گیری قوی و پشیمان­ کننده ، همچون سوپاپ اطمینانی ، خشم مردم را فرو نشانده و خیال مردم را از جهت حفظ آبروی هموطنان خود آسوده سازد ، اما شد آنچه نباید می­شد .

  با موضع­گیری منفعلانه آن هم در سطح معاون وزیر خارجه ، خشم مردم به کوچه و خیابان و فضای مجازی کشیده شد و خود را به شکل توهین و ناسزا به اعراب در قالب عکس ، فیلم ، شعار و… نشان داد و این همان نتیجه­ای بود که توطئه "سعودی _ صهیونیستی" به دنبالش بود : دو قطبی " عرب/عجم "

  حالا مردم ایران که می ­رفتند در پی حوادث بحرین ، یمن و … به عنوان یگانه دادرس مردم مظلوم منطقه شناخته شوند ، به عنوان دشمن اول اعراب محسوب شده ، پازل سران سعودی را تکمیل کنند ، غافل از اینکه منطقه ما پر است از برادران عرب متحد ما نظیر مردم عراق ، سوریه ، لبنان ، فلسطین ، یمن ، و بحرین که دست در دست ما بر علیه سیاست­ های ال سعود هزینه داده ­اند .

  براستی اگر دستگاه دیپلماسی ما زودتر ، پویاتر و مقتدرتر با این قضیه برخورد نموده بود ، گزک به دست طرف مقابل می­ افتاد ؟ و یا اینکه برادران ما در وزارت خارجه که نگارنده و خوانندگان این یادداشت ، کوچکترین شکی در غیرت و حمیت ایرانی آنان ندارند ، در غوغای توافق سوئیس که به فرموده رهبری اتفاق خاصی نیفتاده ، غرق هستند؟

  به هر حال به نظر می­رسد علیرغم اصلاح قابل توجه موضع­ گیری­‌های روزهای اخیر با ادامه این روند ، راه بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی اشتباه طی خواهد شد و دشمنان ما را دچار اشتباه محاسباتی خواهد کرد .

  در نهایت تصمیم نهایی نیز باید به گونه­‌ای اتخاذ شود که ضمن حفظ حرمت و شان زوار ایرانی ، طرف مقابل نیز در هدف نهایی خود که همانا قطع پای زائران ایرانی به حرمین شریفین است ناکام مانده و مشتاقان زیارت خانه خدا و قبور ائمه نیز از این فیض عظیم محروم نمانند .

  نگارنده در پایان نیز مجددا بر طبق فرمایشات رهبری بر این نکته اذعان می‌­دارد که همه مردم غیور ایران به خدمتگزارانشان در دستگاه دیپلماسی ، ایمان کامل داشته و ذره­ای تردید در عزم فرزندان خود در حفظ شان ایران و ایرانی ندارند و انتظار پاسخی قاطع و پشیمان­ کننده به این حرکت شنیع و غیرانسانی را دارند .

                                                                                                                                                                                                                                                                                            

   

    

  Print Friendly

  انتشار یافته: 1
  1. جناب ابراهیم نژاد ممنون از تحلیل زیباتون

   خداوند به شما خیر عنایت کند

   [پاسخ]


  نظرات