تاریخ انتشار :شنبه ۳۰ آبان ۹۴.::. ساعت : ۹:۱۹ ق.ظ
کدخبر : 12790
Print Friendly
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران عنوان کرد

سیر صعودی سرطان روده بزرگ در مازندران / مرکز جامع سرطان مازندران راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری فارس: سیر صعودی سرطان روده بزرگ در مازندران / مرکز جامع سرطان مازندران راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره شیوع سرطان در مازندران گفت: شیوع سرطان در مازندران جدی است و باید مسئولان حساسیت بیشتری در این زمینه به خرج دهند.

به گزارش ۱۸دي، سرطان بیماری غیرواگیری است که میزان بروز آن در مازندران به اذعان مسئولان و متولیان دانشگاه علوم پزشکی مازندران زیاد شد و مازندران نیز از استان‌هایی است که اسم این بیماری در آن به نسبت بیشتر شنیده می‌شود، با توجه به آمار افزایش بیماری سرطان، قرار است که مرکز جامع سرطان در استان راه‌اندازی شود.

در ارتباط با ایجاد مرکز جامع سرطان و نیز ضرورت ایجاد این مرکز با قاسم جان‌بابایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران که خود در زمینه درمان بیماری سرطان دستی بر آتش دارد،  هم‌کلام شدیم.

شنیده شده است که مرکز جامع سرطان در مازندران در حال راه‌اندازی است، درباره ضرورت ایجاد این مرکز در مازندران توضیح بفرمایید.

طبق برنامه‌ریزی قرار است که ۶ مرکز جامع سرطان‌شناسی در شهرهای استان راه‌اندازی شود، که بزرگترین آن در ساری است و بقیه نیز در شهرهای استان راه‌اندازی می‌شود.

از طرفی دومین علت مرگ‌ومیر در استان شیوع بیماری سرطان است، در کنار مرکز قلب و عروق که در استان در حال فعالیت است، نیاز داریم که مرکز جامع سرطان نیز در استان ایجاد شود که با کمک دولت این مرکز در حال راه‌اندازی است که در ایام دهه فجر و یا قبل از پایان سال این مرکز راه‌اندازی می‌شود.

توضیحات بیشتری درباره این مرکز ارائه می‌دهید؟

مرکزی است که بخش‌های مرتبط با سرطان را دارد و این مرکز دارای بخش شیمی درمانی، پیوند مغز و استخوان، جراحی تومور، مرکز تحقیقات تومور، شیمی درمان سرپایی و پرتو درمانی بوده و قرار است در کنار این مرکز ۶ مرکز درمانی دیگر شیمی درمانی سرپایی و مرکز غربالگری نیز فعالیت کنند.

این مرکز در چه شهرستان‌هایی ایجاد می‌شود؟

شهرستان‌های رامسر، چالوس، آمل، ساری، بهشهر و قائمشهر مراکزی هستند که غربالگری، پیشگیری و درمان سراپایی سرطان در آنها راه‌اندازی می‌شود و به غیر از آن در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت دفاع با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد که یک‌هزار میلیارد تومان وزارت دفاع و یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری در زمینه درمان سرطان انجام دهد که مازندران نیز استانی است که از این اعتبارات بهره‌مند می‌شود و تا دو هفته دیگر کلنگ‌زنی این پروژه که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان است نیز انجام می‌شود و احتمالا در مرکز ماهفروجک این پروژه اجرایی می‌شود و امکانات این مرکز شامل رادیوتراپی و خرید دستگاه پت‌اسکن است.

احتمالا مطالعات در زمینه علت شیوع سرطان در مازندران انجام شد، در این‌باره توضحیاتی ارائه می‌فرمایید؟

مسیری را در زمینه شیوع سرطان در مازندران طی می‌کنیم که کشورهای اروپایی در طول ۳۰ تا ۴۰ سال پیش با این مشکل مواجه بودند، در اروپا و آمریکا در طی ۳۰ تا ۴۰ سال پیش شایع‌ترین سرطان، سرطان گوارش بود و معده بود، در حال حاضر سرطان دستگاه گوارش در اروپا و آمریکا به رده سوم و چهارم رسیده ولی در استان و کشور ما کشنده‌ترین سرطان است.

آیا شیوع سرطان در مازندران بیشتر از سایر نقاط کشور است؟

نوار شمالی کشور بیشترین علت شیوع سرطان را به دلایل متعددی اعم از وجود کودها، مصرف موادشیمیایی، غذایی چرب، اضافه وزن و کم‌تحرکی دارد و در مراکز تحقیقاتی که در دو دهه بررسی شد به نظر می‌رسد که توزیع سرطان در استان مانند غرب در حال اتفاق است، در دهه ۷۰ سرطان معده بسیار زیاد بود و سرطان روده بزرگ کمتر بود ولی در حال حاضر سرطان روده بزرگ در حال افزایش است، سرطان معده در حال کاهش است.

علت بروز سرطان معده و سرطان روده بزرگ چیست؟

مصرف غذای مانده، مصرف غذای سوخته، استفاده از مکمل‌ها و ترشیجات و مصرف کباب سوخته و یا حتی استفاده از مواد غذایی کشاورزی که در آنها سم به‌کار رفته در بروز سرطان بسیار اثرگذار است.

سرطان روده بزرگ با چاقی، اضافه وزن و کم‌تحرکی ارتباط دارد و با توجه به چاقی و کم‌تحرکی که در استان وجود دارد، سرطان روده بزرگ در حال افزایش است و سرطان معده در حال کاهش است، سرطان معده سیر نزولی و سرطان روده بزرگ سیر صعودی دارد.

در کارگروه سلامت مسائلی درباره مصرف کاهش سموم رسیدگی شد، چه نتایجی در این زمینه گرفته شد؟

کارگروه سلامت و امنیت غذایی اقدامات بین بخشی انجام می‌دهد و در استان حساسیت برای ایجاد کار بین بخشی انجام نشد، هر موقع بالاترین حساسیت برای مسئولان استان ایجاد شود، برنامه‌ریزی در این زمینه انجام می‌شود.

در ارتباط با برخی از بیماری‌های واگیر مانند ایدز و اعتیاد و شیوع سرطان حساسیت لازم ایجاد نشد.

مشکلی که در ارتباط با سرطان در کشور داریم، کاهش سن سرطان است که در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز در حال افزایش است، در این کشورها در سن‌های بالا در حال اتفاق است، اما شیوع سرطان در کشور ما در سن پایین‎تر در حال شیوع است.

 میانگین سنی این بیماری را اعلام می‌کنید؟

بستگی به نوع سرطان است، ولی یک دهه زودتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی افراد را درگیر می‌‌کند و کشندگی آن بیشتر است، فردی که در سن ۷۰ سالگی دچار سرطان شود با فردی که در سن ۵۰ سالگی دچار سرطان شود خیلی فرق دارد، نگرانی اصلی ما این است که قشر جوان ما دچار سرطان می‌شوند.

در حال حاضر ۲۰ درصد سرطان روده بزرگ برای سالمندان است، اما این رقم در استان مازندران برای افراد زیر ۴۵ سال اتفاق می‌افتد.

منبع: فارس

Print Friendly
مطالب مرتبط

ارسال نظر