پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ برابر با Sunday, 21 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 11813
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶ آبان ۱۳۹۴
 •   

  مصاحبه با دکتر ویلمر لئون استاد علوم سیاسی دانشگاه هوارد

  دکتر ویلمر لئون: من با شعار مرگ بر آمریکا ناراحت نمی‌شوم

  خبرگزاری دانشجویی «بروج» ؛ طی مصاحبه اختصاصی با دکتر ویلمر لئون استاد علوم سیاسی دانشگاه هوارد (HOWARD) به گفت‌وگو درباره موضوعاتی همچون فضای دانشجویی دانشگاه‌های آمریکا، هجمه علیه سیاه‌پوستان، کاریزما بودن غرب، تبلیغات رسانه‌ای علیه مسلمانان و… پرداخت که مشروح این گفت‌وگو در ذیل آورده شده است.

  *با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر لئون، سپاس‌گزارم بابت اینکه از ایالات متحده آمریکا به کشور جمهوری اسلامی ایران تشریف آوردید و اینکه فضای دانشجویی را قابل دانستید تا مصاحبه‌ای با چند تن از دانشجویان دانشگاه‌های ایران داشته باشید.

  متشکرم، باعث افتخار است.

  *به عنوان سوال نخست، لطفا خودتان را معرفی کنید.

  ویلمر لئون هستم از ایالات متحده آمریکا، در رشته علوم سیاسی در دانشگاه هوارد (HOWARD) مشغول تدریس هستم؛ علاوه بر کار تدریس نیز در یک شبکه رادیویی نیز مشغول فعالیت هستم.

  1212

  *آقای دکتر، در مورد فضای دانشجویی دانشگاه‌های آمریکا برای ما توضیح دهید که آیا دانشجویان فقط روی درس باید متمرکز شوند و یا اینکه می توانند در مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… هم فعالیت داشته باشند؟ آیا دولت از دانشجویان خود، استفاده سیاسی می‌کند؟ یا خود دانشجویان این امکان را دارند که هر انتقادی نسبت به دولت آمریکا داشته باشند(آزادی سیاسی دانشجویان آمریکایی)؟

  قطعا همین طور هست و دانشجویانی هستند که در این زمینه در حال فعالیت هستند و در کمپین‌های سیاسی شرکت می‌کنند. در دانشگاه خودمان (دانشگاه هاروارد) که در دوره‌های اول دکتری بودم خیلی از دوستانم بودند که با آنها کار می‌کردم و در رابطه با همین چیزی که شما گفتید، در مبحث علوم سیاسی، پروژه‌هایی نیز بوده که با همکاری دوستانم به فعالیت پرداختیم.

  *با توجه به فضای سیاسی که در داخل کشور آمریکا وجود دارد آیا دانشجویان هم می‌توانند به راحتی در مورد اقدامات دولت خودشان انتقاد کنند و اگر این اتفاق رخ دهد آیا جنبش‌های انتقادی را سرکوب می‌شوند؟

  در واقع دانشجویان خیلی فعال هستند خصوصا دانشجویان رشته علوم سیاسی که واقعا در این فضای سیاسی آزادانه مشارکت دارند و مشکل خاصی هم نیست.

  *با توجه به اینکه آقای باراک اوباما به عنوان اولین فرد سیاه‌پوستی هستند که رئیس جمهور آمریکا انتخاب شدند، اما ما همچنان هجمه‌ها و تندروی‌های پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان ادامه دارد ؛ آیا رئیس‌جمهور آمریکا توانایی آن را ندارد که جلوی این سیاست‌های افراط‌گونه را بگیرد؟

  چون اوباما یک رئیس‌جمهور است نه یک پادشاه ؛ او قدرت کامل را در دست ندارد، در واقع شرایط به گونه‌ای است که در نظام سیاسی کشور آمریکا نهادهایی وجود دارند که اجازه هر اقدامی را به رئیس‌جمهور نمی‌دهند. نکته‌ای که باید در مورد ساختار دولت آمریکا به شما بگویم این است که، در واقع اوباما فقط رئیس‌جمهور است ولی در هر ایالتی تحت نظارت دولت فدرال می‌باشد و هر ایالت یک فرماندار دارد که آنها خودشان قدرت تصمیم‌گیری دارند.

  *عده‌ای از مردم در جوامع شرقی چنین عقیده‌ای را دارند که غرب و مخصوصا آمریکا برای آنها کاریزماست و از تمامی جوانب عالی‌ست و هیچ نوع عیب و نقصی ندارد ؛ تحلیل خودتان درباره این موضوع چیست؟

  در واقع اگر بخواهیم به صورت آماری به این موضوع نگاهی بیندازیم و بدانیم درصد دقیق آن چقدر است، واقعا باید تحقیق علمی صورت بگیرد و تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که اطلاعاتی که شما دریافت می‌کنید، همه آن از طریق رسانه‌ها، فیلم‌ها و موسیقی غربی است و دیدگاه مردم فقط از طریق این‌ها می‌باشد و تمام آن تبلیغاتی بیش نیست.

  *پس آن‌گونه که غرب را نشان می‌دهند، نمی‌باشد؟

  بعضی‌هایش درست است و بعضی دیگر خیر، درست نیست. البته خیلی جالب است که بدانید در حالی که به سمت شهر شما می‌آمدیم وارد رستورانی شدیم و یک فیلمی که کارگردان آن نیز آمریکایی است در حال پخش بود و مردم تنها بخشی از قضیه را در تلویزیون می‌بینند ولی از اصل مطلب بی‌خبرند و به صورت ابهام‌آمیزی در ضمیر ناخودآگاه افراد باقی می‌ماند و به او نشان داده نمی‌شود. آنقدری که در رسانه‌ها غرب را خوب نشان می‌دهند، خوب نیست!
  برای مثال شما اخبار FOX NEWS را نگاه کنید واقعا ذهن‌تان درگیر می‌شود چرا که خیلی از خبرهای عجیب و غریبی را می‌گویند و شبکه‌ای است که واقعیت را به مخاطبین خود نمی‌گوید.

  قل

  *نظر شما در مورد CNN و HOLLY WOOD چه می‌باشد؟

  این خیلی مهم است که بدانیم هر شبکه‌ای یک دیدگاه خاصی را دنبال می‌کند. بعضی از آنها دیدگاه‌های نسبتا خوبی دارند. البته CNN ساخته شده تا بین شبکه FOX NEWS و شبکه‌های دیگر یک تعادلی ایجاد کند چرا که آنها خیلی از واقعیت‌ها را اظهار نمی‌کنند و از طرفی دیگر شبکه‌هایی نیز بودند که خبرهای واقعی را بازگو می‌کردند.

  *نظر خودتان درباره شبکه خبری PRESS TV چیست؟

  این شبکه فوق‌العاده است چون خود من هم در آن فعالیت می‌کنم، و این مسأله خیلی مهم است که چه کسی صاحب اصلی آن شبکه است. برای مثال، الجزیره توسط کشور قطر حمایت می‌شود و شبکه خوبی است ولی یک استثنا وجود دارد چرا که اخباری که در مورد کشور قطر و عربستان سعودی به انتشار آن می‌پردازد اخبار دروغینی بیش نیست.

  *شما در دانشگاه‌های آمریکا به تدریس دروس علوم سیاسی می‌پردازید، آیا دانشجویان آمریکایی از حوادث و اتفاقاتی که در جهان رخ می‌دهد آگاه هستند؟ برای مثال درباره جنگ آمریکا و عراق، دخالت در امور داخلی سوریه و علی‌الخصوص بوجود آمدن گروه تروریستی داعش که دولت‌مردان آمریکایی در سخنان خود در حال مسلمان معرفی کردن این گروه هستند؛ نظر شما چیست؟

  من در مورد مسائل بین‌الملل تدریس نکردم و در تخصص بنده نیست و بیشتر در حوزه خود ایالات متحده تدریس داشته‌ام ولی اگر یک دانشجوی آمریکایی به صورت دائمی از شبکه FOX NEWS بخواهد اخبار جهان را دنبال کند قطعا به این ذهنیت خواهد رسید که مسلمانان تروریست هستند.

  *یعنی دانشجویان آمریکایی یا همان دانشجویان کلاس خودتان از سیاست خارجه کشورشان اطلاعی ندارند؟

  خود دانشجویان در مسائل بین‌المللی پیگیر امور هستند و بیشتر آنان هم به این نتیجه رسیده‌اند که داعشی‌ها مسلمانان واقعی نیستند. علاوه بر تلاش رسانه‌ای که در آمریکا در حال انجام شدن است ولی دانشجویان خودشان به نتیجه واقعی رسیدند.

  *نظرتان در مورد آزادی بیان، حقوق زنان و همچنین حقوق بشر در آمریکا چیست؟

  آزادی بیان یک چیز مطلق نیست و این موضوع را نمی‌توانید بگویید که مثلا در کشوری آزادی بیان هست ولی در کشور دیگری نیست! برای مثال در مورد حقوق زنان و مردان آقای اوباما دستوراتی را صادر کردند مبنی بر اینکه برابری بین زنان و مردان بوجود بیاید ولی در واقعیت، چیز دیگری اتفاق افتاد.

  حخ

  *آقای دکتر لئون، فردا ۱۳آبان روز استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران و روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا است، با توجه به اینکه شعار «مرگ بر آمریکا» طی ۳۰سال گذشته همواره در بین مردم ایران طنین‌انداز بوده است و همچنین رهبر معظم انقلاب فرمودند: «شعار مرگ بر آمریکای ملت ایران دارای پشتوانه قوی و عقلانیت است و این شعار به معنای مرگ بر ملت آمریکا نیست؛ این شعار مرگ بر سیاست‌های دولت آمریکا و مرگ بر استکبار است» این شعار نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها گفته می‌شود ؛ اکنون شما به عنوان یک شهروند آمریکایی آیا این شعار را توهین به مردم آمریکا می‌دانید یا با این شعار موافقید؟

  خیر آن را به معنای توهین به مردم آمریکا نمی‌دانم، من با شعار مرگ بر آمریکا ناراحت نمی‌شوم و بلکه مضمون آن را درک می‌کنم که این شعار برگرفته شده از ظلم و ستمی است که به گروهی از مردم شده است.

  در پایان گفتگوی اختصاصی خبرگزاری دانشجویی بروج با دکتر ویلمر لئون، جلد نهم از مجموع کتاب‌های مصور «جنگ تحمیلی و دفاع در برابر تجاوز : شهدای جنگ تحمیلی» به عنوان هدیه به ایشان اعطاء شد.

  Print Friendly


  نظرات