پایگاه خبری تحلیلی 18 دی
امروز: جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با Friday, 19 October , 2018
آخرین خبرها :
 • کد خبر : 11004
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۷ آبان ۱۳۹۴
 •   

  تلاش برای دعوت از “وزیر خارجه آمریکا” به تهران به بهانه برگزاری یک اجلاس!

  به گزارش ۱۸دي؛ برخی افراد در دولت به دنبال برگزاری اجلاس گروه ۲۰ به میزبانی تهران هستند و اگر چه ایران عضو رسمی گروه ۲۰ نیست اما برخی جریان های سیاسی نزدیك به دولت می خواهند با پیشنهاد میزبانی ایران برای اولین بار پای مقامات آمریكایی نظیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا را به ایران […]

  به گزارش ۱۸دي؛ برخی افراد در دولت به دنبال برگزاری اجلاس گروه ۲۰ به میزبانی تهران هستند و اگر چه ایران عضو رسمی گروه ۲۰ نیست اما برخی جریان های سیاسی نزدیك به دولت می خواهند با پیشنهاد میزبانی ایران برای اولین بار پای مقامات آمریكایی نظیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا را به ایران باز كنند.

   

   

  به گزارش جهان، گروه ۲۰ متشکل از وزرای دارایی و رؤسای بانک های مرکزی کشورهای عضو در سال ۱۹۹۹ به منظور تشکیل جلسات منظم میان مهمترین کشورهای صنعتی و اقتصادهای در حال توسعه تاسیس شد.

  ۱۹ کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان ، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه ، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و نیز اتحادیه اروپا گروه ۲۰ را تشکیل می دهند که این گروه توسط شورای ریاست دوره ای و بانک مرکزی اروپا در این اجلاس نمایندگی می شود.

  در این اجلاس همچنین مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) و رئیس بانک جهانی، رؤسای کمیته های پولی و مالی توسعه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که به اعتبار مقام خود حضور دارند. گروه ۲۰ مهم ترین کشور های صنعتی و قدرت های اقتصادی در حال ظهور را در برمی گیرد.

  اما موضوع رابطه با آمریکا برای برخی از جریانات سیاسی به عنوان یک هدف بلندمدت طراحی شده است و بسیاری از عناصر این جریان موضوع توافق هسته ای را نقشه ای برای رسیدن به رابطه کامل با آمریکا قلمداد می کنند.

  علی خرم مشاور وزیر خارجه یکی از کسانی است که همواره در مورد ایجاد رابطه با آمریکا سخن گفته است و بخش اعظمی از یادداشت ها و گفت وگوهای وی در همین زمینه است. وی در گفت وگو با روزنامه شرق درباره رابطه ایران آمریکا می گوید: «به نظر من همه رفتارهای ایالات متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری دگرگون شد و امروز می توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته ای ایران تغییر کرده است.»

  Print Friendly


  نظرات